Krátke cvičenie pre seniorov prebiehajú každý deň na RTVS 3 o 11:55 a 17:55. Cvičenia boli pripravené OZ Za zdravší život- Zdravá chrbtica na mieru pre seniorov, v spolupráci s RTVS. 

Ako už vieme, pohyb je nesmierne dôležitý pre každého z nás, no u seniorov to platí dvojnásobne. Nenáročné pár minútové denné cvičenie utužuje zdravie, cvičenie je preto nesmierne dôležité pre každého seniora, nielen pre aktívnych jedincov. Cvičenie v seniorskom veku pôsobí preventívne na rôzne ochorenia ako napríklad : choroby srdcovo cievneho systému, vertebrogenne ochorenia, kĺbové ochorenia, vzniku zlomenín, úniku moču. Okrem iného pohyb pozitívne ovplyvňuje aj sebadôveru, pamäť či mentálne zdravie a pôsobí preventívne na kognitívny úpadok, či demenciu. Ak sa senior pravidelne venuje pohybu, jeho koordinácia sa zlepšuje, čím vie lepšie predchádzať pádom a následným zlomeninám. Ľahké cvičenie tiež napomáha odburávaniu stresu. My sme pre Vás spolu s RTVS pripravili krátke ukážky našich zdravotných cvičení. Zdravotné cvičenie je efektívny a organizovaný systém cvičení, vytvorený v spolupráci s kvalifikovanými odborníkmi. Ide o zaradenie prvkov liečebnej telesnej výchovy do bežného cvičenia. 

Pri cvičení je dôležité dodržiavať isté zásady, s ktorými Vás oboznámime pri každom cvičení, no môžte si ich prečítať v nasledujúcom texte: 

-Pri cvičení sa neponáhľať

-Cviky vykonávať ťahom, nie švihom

-Cviky koordinovať so správnym dýchaním

-Záťaž dávkovať postupne

-Cvičiť podľa vlastných možností a schopností.

 

Primeraná pohybová aktivita je nesmierne dôležitá v každom veku. Starostlivosť o pohybový aparát je celoživotná záležitosť. Človek môže ovplyvniť až 50% svojho zdravia aktívnym prístupom (Bendíková, 2012). Viac o cvičení pre seniorov si môžte prečítať v sérii článkov na našej vebovej stránke: www.zdravachrbtica.sk

Naše projekty

Naše motto

mudr rusnak 2

"Budúcnosť našej krajiny je v zdraví našich detí. Ak vďaka našej aktivite nebude musieť podstúpiť aspoň jedno dieťa operačný zákrok, tento projekt budeme považovať za úspešný."

doc. MUDr. Róbert Rusnák, PhD.
prednosta Neurochirurgickej kliniky ÚVN SNP Ružomberok, hlavný garant projektu a predseda OZ za zdravší život

Partneri

Ďakujeme naším partnerom, ktorí nám pomáhajú pomáhať.

Mondi SCP Ružomberok

contintental

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky

Národné športové centrum

lp promotion 2

Novartis Slovakia

Mesto Ružomberok

Mesto Martin

Staň sa partnerom

Staň sa aj ty partnerom OZ za zdravší život. Len spoločne dokážeme robiť veľké veci, ktoré zo sveta urobia najlepšie miesto pre zdravý život.

Ako sa stať partnerom Darujte 2 %

Sledujte nás

Zaregistrujte sa do nášho mailinglistu a budete vždy informovaný o dôležitých novinkách a projektoch OZ za zdravší život.

Stránka OZ za zdravší život využíva cookies na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Kliknutím nižšie odsúhlasíte používanie tejto technológie na celom webe.