Pacienti prichádzajúci s bolesťami vertebrogénneho pôvodu sa často domnievajú, že ich problémy vznikli práve v čase, kedy po prvý krát ucítili bolesť. Následne očakávajú, že liečba ich ťažkostí musí byť rovnako rýchla. V tejto domnienke ich udržuje účinok medikamentóznej liečby, ktorá ale bez  využitia komplexnej terapie jadro problému len odkladá.. Ak súhlasíme s názorom, že prevencia je najlepšia terapia, tak pri bolestiach chrbtice to platí dvojnásobne.

Vzniku bolestí chrbta je možné predchádzať dodržiavaním správnych návykov a zásad. Prevencia je najúčinnejší a najlacnejší spôsob ako predísť stavom bolesti, ktoré si vyžadujú krátkodobú práceneschopnosť, neskôr dlhodobé pracovné obmedzenia, v horšom prípade operačnú liečbu.

Stackeová (2018) považuje za správnu prevenciu nasledujúce návyky:

  1. uvedomovať si správnu polohou tela v sede a stoji
  2. nezabúdať na dôležitosť svalovej rovnováhy
  3. ak si denná činnosti vyžaduje dlhodobé státie, sedenie alebo inú polohu, snažiť sa meniť túto polohu aspoň na krátky čas a venovať pár minút natiahnutiu svalstva
  4. nosenie obuvi s tvrdou podrážkou alebo vysokými opätkami obmedziť na minimum
  5. vyhnúť sa noseniu tašiek alebo kabeliek na jednom ramene a uprednostniť spôsob nosenia vecí, ktorý zaťažuje obe ramená rovnako, napríklad batoh
  6. výber správneho matraca
  7. používať nábytok na sedenie, ktorý umožňuje nastaviť výšku, má správny tvar a rozmery sedáku a operadla
  8. správna manipulácia s bremenami

.

Naše projekty

Naše motto

zuzana hrckova

"Naše deti sú naša budúcnosť, preto chceme aspoň kúskom prispieť k ich lepším a zdravším zajtrajškom."

PhDr. Zuzana Hrčková
manažérka OZ za zdravší život

Partneri

Ďakujeme naším partnerom, ktorí nám pomáhajú pomáhať.

Mondi SCP Ružomberok

contintental

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky

Národné športové centrum

lp promotion 2

Novartis Slovakia

Mesto Ružomberok

Mesto Martin

Staň sa partnerom

Staň sa aj ty partnerom OZ za zdravší život. Len spoločne dokážeme robiť veľké veci, ktoré zo sveta urobia najlepšie miesto pre zdravý život.

Ako sa stať partnerom Darujte 2 %

Sledujte nás

Zaregistrujte sa do nášho mailinglistu a budete vždy informovaný o dôležitých novinkách a projektoch OZ za zdravší život.

Stránka OZ za zdravší život využíva cookies na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Kliknutím nižšie odsúhlasíte používanie tejto technológie na celom webe.