Niektorí seniori majú strach z cvičenia alebo z pohybovej aktivity. Cítia sa príliš starí na aktívny život, alebo majú obavy, či cvičenie zvládnu. Môžu mať strach či im fyzická námaha nezhorší zdravotný stav. To je ale omyl, nakoľko nenáročné 30 minútové denné cvičenie utužuje zdravie, cvičenie je preto nesmierne dôležité pre každého seniora, nielen pre aktívnych jedincov. 

Zdravotné cvičenie je efektívny a organizovaný systém cvičení, vytvorený v spolupráci s kvalifikovanými odborníkmi. Ide o zaradenie prvkov liečebnej telesnej výchovy do bežného cvičenia. Zdravotné cvičenia sa realizujú s dodržiavaním presne stanovených zásad. Cvičenie prevedené technicky nevhodne a nesprávne môžu mať následky preťažujúce kardiovaskulárny systém. Je to napríklad rýchlostné, švihové, silové cvičenie, cvičenie so zadržiavaním dychu, cvičenie s veľkým nárokom na koordináciu a stabilitu.

Zásady pri cvičení:

-Cvičenie konzultovať s odborníkom

-Oboznámiť sa s faktormi limitujúcimi cvičenie

-Oboznámiť sa so správnou technikou cvičenia

-Pri cvičení sa neponáhľať

-Cviky vykonávať ťahom, nie švihom

-Cviky koordinovať so správnym dýchaním

-Záťaž dávkovať postupne

-Zaistiť relaxačnú fázu

-Cvičiť podľa vlastných možností a schopností

 

Cele zdravotných cvičení:

-Nácviku správneho dýchania

-Nácviku správneho držania tela

-Naťahovania svalov s tendenciou skracovania

-Posilňovania svalov s tendenciou ochabovania

-Posilňovania hlbokého stabilizačného systému

 

Zdravotné cvičenia zahŕňajú : dýchaciu gymnastiku, cievnu gymnastiku, uvoľňovanie kĺbov a naťahovanie svalov, cvičenia zamerané na zvýšenie pohyblivosti kĺbov a chrbtice, cvičenie na posilňovanie svalov panvového dna a hlbokého stabilizačného systému, cvičenie na podporu vzpriameného držania tela.

Primeraná pohybová aktivita je nesmierne dôležitá v každom veku. Starostlivosť o pohybový aparát je celoživotná záležitosť. Človek môže ovplyvniť až 50% svojho zdravia aktívnym prístupom (Bendíková, 2012).

Naše projekty

Naše motto

mudr rusnak 2

"Budúcnosť našej krajiny je v zdraví našich detí. Ak vďaka našej aktivite nebude musieť podstúpiť aspoň jedno dieťa operačný zákrok, tento projekt budeme považovať za úspešný."

doc. MUDr. Róbert Rusnák, PhD.
prednosta Neurochirurgickej kliniky ÚVN SNP Ružomberok, hlavný garant projektu a predseda OZ za zdravší život

Partneri

Ďakujeme naším partnerom, ktorí nám pomáhajú pomáhať.

Mondi SCP Ružomberok

contintental

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky

Národné športové centrum

lp promotion 2

Novartis Slovakia

Mesto Ružomberok

Mesto Martin

Staň sa partnerom

Staň sa aj ty partnerom OZ za zdravší život. Len spoločne dokážeme robiť veľké veci, ktoré zo sveta urobia najlepšie miesto pre zdravý život.

Ako sa stať partnerom Darujte 2 %

Sledujte nás

Zaregistrujte sa do nášho mailinglistu a budete vždy informovaný o dôležitých novinkách a projektoch OZ za zdravší život.

Stránka OZ za zdravší život využíva cookies na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Kliknutím nižšie odsúhlasíte používanie tejto technológie na celom webe.