Správne držanie tela a fyziologické zakrivenie chrbtice tvorí základ pre správnu funkciu pohybového systému a pre správnu činnosť orgánov uložených v dutine hrudnej a brušnej (Protić – Gava, 2015). V 5. roku života držanie tela dieťaťa nadobúda proporcie podobné dospelému a vytvára sa základ pre jeho držanie tela v dospelosti. Po 5. roku života sa predlžujú končatiny a trup stráca svoj valcovitý tvar. Dieťa dokáže aktivovať brušnú stenu a vtiahnuť brucho za hrudnú kosť. Hlava sa zdá v porovnaní s trupom menšia a držanie tela dieťaťa získava proporcie podobné dospelému (Dvořáková, 2011). Preto je v predškolskom veku nesmierne dôležite podporovať aktivity smerujúce k zdravému psychomotorickému vývinu detí. Okrem spomenutého, v predškolskom veku je svalstvo detí plastické, elastické a tvarovateľné, čo umožňuje upraviť už vzniknuté poruchy v držaní tela a v zakrivení chrbtice. Samotná kostra sa vyvíja a tvaruje a dieťa si najintenzívnejšie osvojí návyky v držaní svojho tela,  pohybové zručnosti a vzťah k pohybu. Toto všetko následne prospieva k správnemu vývinu pohybového aparátu, no najmä chrbtice.

 Okrem uvedeného, odborná literatúra popisuje vzťah medzi bolesťami chrbta v dospelosti a detstvom: „Príčiny posturálnych porúch treba hľadať už v detstve, kedy sa vplyvom nesprávneho zaťažovania pohybového aparátu vyvíja svalová nerovnováha, ktorá vedie k chybnému držaniu tela a k funkčným poruchám postúry“ (Kratěnová, Žejglicová, Malý, Filipová, 2008). Aj preto by sme, na vývin správneho držanie tela, mali myslieť už u detí.

Navyše problémy s držaním tela má čoraz viac detí a mládeže. V súčasnosti existuje množstvo štúdií, ktoré poukazujú na to, že funkčné posturálne zmeny (poruchy v držaní tela) u detí a mládeže sa vyskytujú najmenej u 80% populácie. Ak by sme hodnotili hlbšie a aj drobnejšie odchýlky, tak nenájdeme takmer ani jedno dieťa, či mladistvého s pohybovým systémom, ktorý môžeme považovať za ideálny (Janda, 2001). Preto sa o držanie tela a chrbticu treba starať už od detstva.

Naše projekty

Naše motto

marina kolarova

"Spoločnými silami tvoríme poistku zdravia deťom do ich dospelosti."

Mgr. Marína Kolarová
odborný garant pre oblasť fyzioterapie

Partneri

Ďakujeme naším partnerom, ktorí nám pomáhajú pomáhať.

Mondi SCP Ružomberok

contintental

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky

Národné športové centrum

lp promotion 2

Novartis Slovakia

Mesto Ružomberok

Mesto Martin

Staň sa partnerom

Staň sa aj ty partnerom OZ za zdravší život. Len spoločne dokážeme robiť veľké veci, ktoré zo sveta urobia najlepšie miesto pre zdravý život.

Ako sa stať partnerom Darujte 2 %

Sledujte nás

Zaregistrujte sa do nášho mailinglistu a budete vždy informovaný o dôležitých novinkách a projektoch OZ za zdravší život.

Stránka OZ za zdravší život využíva cookies na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Kliknutím nižšie odsúhlasíte používanie tejto technológie na celom webe.