Zdravotné cvičenie je vysoko efektívny a organizovaný systém cvičení, ktoré sa využíva na prevenciu nesprávneho držania tela a deformít chrbtice (Rusnák, Kolarová, Hrčková, 2017). Bursová (2005) zdravotné cvičenia označuje ako variabilný súbor jednotlivých cvičení, v jednotlivých cvičebných polohách, ktoré je možné účelne modifikovať.

Zdravotné cvičenia sú jednou z organizačných foriem denných činností detí v materskej škole, ktoré sa realizujú plánovane každý deň dopoludnia v určitom čase. Predstavujú riadenú pohybovú činnosť detí zameranú na stimuláciu ich telesného a motorického rozvoja so zdravotným účinkom, ktoré prispievajú k upevňovaniu zdravotne orientovanej telesnej zdatnosti a pohybovej výkonnosti. Cieľom zdravotných cvičení je využívať dýchacie, relaxačné, naťahovacie a iné zdravotné cvičenia na podporu správneho držania tela, správneho dýchania pri cvičení a súčasne osvojovať si základné postoje a polohy trupu a končatín v správnej technike, (Masaryková, 2016, s. 17). Zdravotné cvičenia majú zdravotný účinok. Zahrňujú precvičenie posturálnych svalov, ktoré sa podieľajú na správnom držaní tela.

Zdravotná úloha cvičení spočíva v systematickom pôsobení na svaly, väzivo a kosti.


Vzdelávacou úlohou  je získať uvedomelé pohybové schopnosti správneho držania tela.

Výchovnou úlohou  je viesť deti k trvalému návyku správneho a estetického držania tela, (Dvořáková, 1989).

Zdravotné cvičenia sa v materských školách realizujú intencionálne, podľa vopred naplánovaných cielených pohybových aktivít.

Naše projekty

Naše motto

marina kolarova

"Spoločnými silami tvoríme poistku zdravia deťom do ich dospelosti."

Mgr. Marína Kolarová
odborný garant pre oblasť fyzioterapie

Partneri

Ďakujeme naším partnerom, ktorí nám pomáhajú pomáhať.

Mondi SCP Ružomberok

contintental

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky

Národné športové centrum

lp promotion 2

Novartis Slovakia

Mesto Ružomberok

Mesto Martin

Staň sa partnerom

Staň sa aj ty partnerom OZ za zdravší život. Len spoločne dokážeme robiť veľké veci, ktoré zo sveta urobia najlepšie miesto pre zdravý život.

Ako sa stať partnerom Darujte 2 %

Sledujte nás

Zaregistrujte sa do nášho mailinglistu a budete vždy informovaný o dôležitých novinkách a projektoch OZ za zdravší život.

Stránka OZ za zdravší život využíva cookies na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Kliknutím nižšie odsúhlasíte používanie tejto technológie na celom webe.