Prednosta Neurochirurgickej kliniky ÚVN SNP Ružomberok, hlavný garant projektu a predseda OZ za zdravší život Doc. MUDr. Róbert Rusnák, PhD:

"…nedostatok informácii  o nej v dospelosti, nesprávna starostlivosť o ňu v detskom veku. Spoločný menovateľ – CHRBTICA. Dennodenne vchádzam na operačnú sálu a snažím sa riešiť neraz fatálne následky… Pohrúžený do ľudských útrob, v mysli si kladiem otázku: “Kde nastala chyba?“ Zásadný problém vidím v nedostatočnej prevencii a preto som sa rozhodol predstaviť vám projekt, ktorého úlohou je bojovať s ochoreniami chrbtice. Pevne verím, že to spoločnými silami zvládneme…

zdravy chrbatik logoVývin chrbtice začína už narodením a významné miesto v jeho správnom napredovaní má celé obdobie rastu. Ak nebudeme detskej chrbtici v tomto období venovať dôslednú pozornosť, sami sa postaráme o vznik ťažkých zmien na nej. Bohužiaľ, v dospelosti ich už opraviť nedokážeme…

Predškolský vek môžem z hľadiska pohybu a samotného vývinu chrbtice charakterizovať ako priaznivé obdobie. Bohužiaľ, nasledujúce roky, kedy dieťa dennodenne sedí niekoľko hodín v škole, doma nad domácimi úlohami či pri počítači a televízii, znamenajú obrat o stoosemdesiat stupňov…

Nazrime však spolu do krajiny čísel. Priemerný počet prváčikov v našom štáte predstavuje viac ako 53 000 detí. Už vo veku 7 rokov hovoríme o desiatich percentách a teda o viac ako 5300 deťoch, ktorým život znepríjemňuje skolióza, poruchy držania tela, či iné rôzne deformity. Roky plynú a vo veku 18 rokov stúpa percento z 10% až na 40%, čo znamená, že vo veku osemnásť rokov má viac ako 21000 mladých ľudí problém s bolesťami chrbtice. Operačné sály zažívajú nebývalý ruch. Priemerný počet operačných zákrokov počas jediného roka presahuje číslo 5000. Zastavme tento už dávno zdvihnutý varovný prst! Nových pacientov pre neurochirurgické kliniky vychováva už obdobie základnej školy…

Darujme spolu všetkým deťom šancu na zdravý život. Deti sú naša budúcnosť a práve toto je naša povinnosť…

Odborní garanti projektu Zdravý chrbátik

mudr rusnak 2
Doc. MUDr. Róbert Rusnák, PhD. - hlavný odborný garant projektu
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
marina kolarova
Mgr. Marína Potašová, PhD odborný garant pre oblasť fyzioterapie
ivica ondruskova
PaedDr. Ivica Ondrušková,PhD. odborný garant pre oblasť predškolskej pedagogiky
Bc. Radka Komárová
Bc. Radka Komárová lektor, fyzioterapeut
0908 932 269
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 

Realizácia projektu Zdravý chrbátik

Prvoradým cieľom sú deti a našim úmyslom je pozitívne a hravou formou naštartovať u nich chuť cvičiť, vybudovať v nich pozitívny vzťah k cvičebným pomôckam, zamerať sa na komplexné posilnenie ich chrbtice.

Aby sa nám toto všetko podarilo, zapájame do nášho projektu v prvom rade základné školy a snažíme sa pre náš zámer využiť nielen hodiny telesnej výchovy, ale i prestávky či čas, ktorý deti strávia v školskej lavici. 

Jedna vec je však myšlienka, iná zase samotná realizácia v praxi. Na vysokej odbornej úrovni v spolupráci s viacerými odborníkmi – špecialistami na liečbu chorôb chrbtice (neurochirurg, spondylochirurg, ortopéd, neurológ, rehabilitačný lekár a ďalší) a v úzkej spolupráci s liečebnokondičným trénerom vypracujeme súbor cvičení zameraných na prevenciu. V spolupráci s profesionálnym umeleckým súborom Lúčnica zapracujeme do cvičebného programu prvky tanca, vďaka čomu vytvoríme hravý model cvičenia, ktorý zvládne každé dieťa.

Zaujímavým a pútavým dokážeme urobiť i cvičenie s tzv. fitloptami, kde mienime zapojiť do vytvárania zostáv profesionálnych inštruktorov čoraz populárnejšej zumby, jumpingu či jogy. Učiteľom telesnej výchovy zabezpečíme štvordňové kurzy v priestoroch edukačného centra, kde ich naučíme zavádzať do praxe kompletný cvičebný program. Zabezpečíme dostatok cvičebných pomôcok pre základné školy a to v rozsahu efektívneho naplnenia myšlienky nášho projektu. Súčasťou projektu bude i audiovizuálna výučba detí, vďaka čomu chceme prostredníctvom nainštalovaných LCD monitorov pozitívnou a hlavne hravou formou predstavovať deťom nové a nové cvičebné programy. Našim cieľom je dospieť do štádia, kedy na každej základnej škole vybavíme minimálne jednu kompletnú učebňu spinálnymi stoličkami a lavicami a jednotlivé triedy absolvujú v tejto učebni každý deň minimálne jednu vyučovaciu hodinu. Ďalšej škole darujeme do jednej triedy fitvankúše na udržiavanie správneho držania tela počas sedenia. Na začiatku projektu vyšetríme držanie tela detí a následne, po roku pravidelného sledovania celého procesu vyšetrenie zopakujeme.

 

Naše projekty

Naše motto

Radka Komárová

"Zdanlivé pohodlie domáceho prostredia a výdobytky modernej technológie striedajme aktívnym životným štýlom, ktorý nám dodá pohodlie vo vlastnom tele."

Mgr. Radka Komárová
lektor, fyzioterapeut

Partneri

Ďakujeme naším partnerom, ktorí nám pomáhajú pomáhať.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR

Mondi SCP Ružomberok

contintental

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky

Národné športové centrum

aktivna_skola

Novartis Slovakia

Mesto Ružomberok

Mesto Martin

Vojenské športové centrum

Staň sa partnerom

Staň sa aj ty partnerom OZ za zdravší život. Len spoločne dokážeme robiť veľké veci, ktoré zo sveta urobia najlepšie miesto pre zdravý život.

Ako sa stať partnerom Darujte 2 %

Sledujte nás

Zaregistrujte sa do nášho mailinglistu a budete vždy informovaný o dôležitých novinkách a projektoch OZ za zdravší život.

Stránka OZ za zdravší život využíva cookies na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Kliknutím nižšie odsúhlasíte používanie tejto technológie na celom webe. Viac informácií