Ako už mnohí viete, naše Občianske združenie nesie názov : Za zdravší život. K zdravému životnému štýlu nepatrí len zdraví pohyb a cvičenie ale aj zdravá príroda a zdravé životné prostredie okolo nás. Veľmi sa preto tešíme nášmu novému projektu: Environmentálne vzdelávanie ako cesta k trvalo udržateľnému rozvoju.
Našou snahou je šíriť osvetu ochrany životného prostredia najmä našim mladým generáciám. Nakoľko dnes deti trávia menej času v prírode ako predchádzajúce generácie, environmentálne organizácie na celom svete sa snažia o návrat slobodnej detskej hry v prírode do každodenného života. My s našim novým projektom poskytneme deckám, rodičom ale aj učiteľom prednášky v oblasti tejto problematiky, brožúry a rôzne ďalšie materiály pre lepšie pochopenie tejto širokej témy. Pre najmenších máme tiež pripravené materiály v podobe pracovných listov, ktoré prináležia danému veku dieťaťa. Na našich prednáškach sa decká môžu dozvedieť ako sa správne recykluje, prečo recyklujeme odpad, čo sa stane s odpadom, ktorý nerecyklujeme. Rozprávame sa aj o tom, akú ekologickú stopu môže zanechať každý z nás na tejto planéte. Učíme sa aj o „Slow fashion“ takzvanej udržateľnej móde, o tom, ako decká môžu svoje oblečenie upcyklovať, vymeniť, darovať, či v najhoršom prípade využiť doma ako handru na umývanie a mnoho ďalšieho.
No a keďže ideálne je spojiť príjemne s užitočným, budeme sa snažiť najmä o to, aby naše decká trávili čo najviac času v pohybe a v prírode. K aktivitám a pohybu v prírode nevyhnutne patrí aj životné prostredie a výchova k zdravému životnému štýlu. Vzťah, ktorý vzniká medzi človekom a prírodou pomáha človeku pochopiť jeho postavenie v prírode, umožňuje nadviazať vzťah k prírode a jej ochrane. Vo vzťahu k deťom a mládeži je to jeden z najúčinnejších nástrojov formovania jednotlivca od útleho veku až po dospelosť.
Ochrana životného prostredia a vzdelávanie smerom k udržateľnému rozvoju spoločnosti vedie k úcte a zodpovednosti voči prírode. Ochrana životného prostredia zvyšuje kvalitu života najmä tým, že zachováva ekosystémy, obnovuje biodiverzitu, dochádza k zlepšovaniu kvality ovzdušia, znižuje hluk a zaisťuje blahobyt pre budúce generácie.
Aj Vám prinášame pár tipov, čo môže vaše dieťa spolu s vami urobiť pre prírodu.
- Dodržuj pitný režim a na prechádzku si vezmi fľašu, ktorú môžeš opakovane používať aj v škole, na cestách alebo v práci, vyhýbaj sa požitiu jednorazových pohárov.
- Vyhýbaj sa nákupom sladených nápojov balených vjednorazových krabičkách, či plastových fľašiach.
- Desiatu si vezmi do plátenného vrecúška alebo znovu použiteľnej nádoby, vyhni sa mikroténovým vrecúškam. (ako alternatívu mikroténového vrecúška alebo alobalu môžeš použiť vrecúško napustené včelím voskom, viac na : www.vcelobal.sk
- Do prírody si vezmi kovový príbor a vyvaruj sa nákupu jednorazových príborov.
- Na cestu si zober malý uteráčik, snaž sa vyhnúť využívaniu jednorazových utierok.
- Na cestu do prírody si pribaľ jabĺčko, banán alebo iné ovocie, ktoré máš rád.
- Snaž sa využiť svoje nohy naplno a šetriť prírodu presúvaním sa chôdzou, bicyklom, či inými prostriedkami, ktoré máš najradšej. Ak je to možné, zapoj aj rodičov.
- Cestou do prírody si vezmi tašku a zober zprírody veci, ktoré do nej nepatria.
- Cestou do prírody môžeš : navštíviť čističku vody, či lokálnych farmárov a dozvedieť sa viac o ich práci. Môžeš tiež objaviť čiernu skládku odpadu, ktorú spoločne s rodičmi alebo pedagógmi nahlásite na obecný alebo mestský úrad.